Personal tools
You are here: Home Biblioteka Recenzje "Słowa Ojców Pustyni"
Document Actions

"Słowa Ojców Pustyni"

by Magdalena Dąbrowska last modified 2006-04-17 10:35
"Słowa Ojców Pustyni"
"Opowiadano o abba Janie Karle, że kiedy został mnichem, zamieszkał na pustyni z pewnym starcem Tebańczykiem. Otóż jego abba wziął suche drewno, wetknął je w ziemię i powiedział mu: "Codziennie podlewaj je dzbankiem wody, póki nie wyda owoców". A wodę mieli tak daleko, że wychodziło się po nią wieczorem, a wracało rano. I po trzech latach drewno ożyło i wydało owoce. Starzec wziął te owoce, przyniósł do kościoła i powiedział braciom: "Bierzcie i jedzcie owoc posłuszeństwa"."

"Pytano abba Agatona co jest lepsze: asceza fizyczna, czy czujność wewnętrzna? Odrzekał starzec: "Człowiek jest jak drzewo: asceza fizyczna to liście, a czujność wewnętrzna to owoc. A ponieważ napisano, <<każde drzewo, które nie rodzi dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone>> - więc oczywiście celem wszystkich naszych wysiłków jest owoc, czyli czujność duchowa. I liści jednak trzeba pilnować i dbać o nie, to znaczy o zewnętrzną ascezę"."

"Abba Menas opowiadał nam: Pewnego dnia, gdy przebywałem w swojej celi, przyszedł do mnie z daleka brat, który powiedział: "Zaprowadź mnie do abba Makarego". Wstałem i poszedłem z nim do starca i pomodliwszy się, usiedliśmy. Brat powiedział do starca: "Ojcze, oto od trzydzistu lat nie jem mięsa, a ciągle jeszcze doznaję w tym pokus". Starzec mu odpowiedział: "Nie mów mi dziecko o tym, że przez trzydzieści lat nie jadłeś mięsa, lecz proszę, powiedz mi moje dziecko prawdę: przez ile dni nie mówiłeś nic złego na swojego brata, nie osądzałeś bliźniego ani nie wypowiadałeś zbędnych słów?" Brat upadł na twarz i powiedział: "Módl się za mnie, ojcze, ażebym zaczął"."

"Słowa Ojców Pustyni" to zbiór myśli na każdy dzień roku. Można w tej książce znaleźć dużo mądrości, która w dzisiejszym świecie jest uważana za głupstwo. Myśli zawarte w książce najlepiej jest rozważać po jednej dziennie, jednak można ją też przeczytać w całości w krótszym czasie, a ważne słowa zapisać sobie w notatniku. Na pewno na pierwszy rzut oka po przeczytaniu książki nasuwa się wniosek, jak duży udział ma cisza i pustynia w rozwoju każdego człowieka i jak wspaniałe rodzą się z tego owoce. Polecam tą książkę każdemu, kto pragnie wzrastać na drodze wiary.

Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: