Personal tools
You are here: Home Czytelnia Don’t be afraid of your tomorrows! o. Tom Forrest
Document Actions

Don’t be afraid of your tomorrows! o. Tom Forrest

by Piotrek Chromiec last modified 2008-10-22 14:03

Znajdziecie tu relację Asi Urlik z Międzynarodowej Konferencji Ewangelizacyjnej na której byliśmy z Diakonią Ewangelizacyjną. Jednym z zaproszonych gości był o.Tom Forrest, który poruszył nasze serca i zapalił na nowo do ewangelizacji.

o. Tom Forrest
Don’t be afraid of your tomorrows!
 
 

Jan Paweł II – uderzający optymizm, nie lękał się problemów – wykonywał swoje zadania mając wizję. Świat go kochał, bo BYŁ CZŁOWIEKIEM NADZIEI

--> „Przekroczyć próg nadziei” – my też musimy być ludźmi nadziei, choć nie jest to łatwe

 

Czy możesz być chrześcijaninem nie mając miłości? Nie, co podkreślał zarówno Jezus jak i Apostołowie. Czy możesz być chrześcijaninem nie mając wiary?

- wiara, miłość – to jednak nie wszystko!

 

Jeśli znasz tylko Boga Ojca i Boga Syna, czy możesz powiedzieć, że znasz Boga? Nie! Bo Bóg jest Trójcą!

- i podobnie: cnoty są trzy – 3 kamienie węgielne i jednym z nich jest NADZIEJA!

 

Jednym z pierwszych symboli chrześcijaństwa, obok np. ryby, była kotwica – to ona była gwarancją bezpieczeństwa dla statku

- a co w twoim życiu daje ci stabilność w obliczu burz i problemów? Co daje ci pewność, że idziesz właściwą drogą? Właśnie: NADZIEJA, MUSISZ MIEĆ NADZIEJĘ!

 

Ludzie mają różne oczekiwania wobec tego, co przyniesie jutro. Najczęściej biadolą: wczoraj było okropne, dziś jeszcze gorsze, wolę nie myśleć jakie będzie jutro!

- jeśli boisz się swojego jutra, to znaczy, że jesteś w rozpaczy, pozbawiony nadziei, słowem: nie żyjesz życiem, które Jezus Ci obiecał!

-- są różne sposoby na to, by zapomnieć o tym strachu: alkohol, narkotyki, samobójstwo

 

Łatwiej jest oczekiwać złego jutra niż żyć z PEWNOŚCIĄ, że jutro będzie lepsze!

- a wy nie możecie tak myśleć, ponieważ jesteście chrześcijanami i MACIE NADZIEJĘ!

 

Nie możecie oczekiwać złego – tak jak ludzie to często czynią. I puka do ich drzwi człowiek w czerwonym ubraniu, a oni nie zauważają, że ma rogi i ogon. Biegną mu otworzyć i jeszcze krzyczą: Święty Mikołaj! Czekałem na ciebie!

 

Ludzie oczekując na złe wydarzenia otwierają się na zło, na choroby, na smutek – nie oczekuj złego, bo tym sposobem na pewno ci się przytrafi!

- Jezus mówił: niech ci się stanie według twojej wiary; to, co od ciebie usłyszę, to tobie uczynię

 
Ludzie prorokują przeciwko samym sobie!
 

JP2 – człowiek nadziei, już w pierwszych dniach pontyfikatu wołał do wszystkich na świecie: NIE LĘKAJCIE SIĘ! NIE LĘKAJCIE SIĘ SWOJEGO JUTRA!

- otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi – to sam Jezus GWARATUJE wam, że wasze jutro BĘDZIE DOBRE!

 

Izrael – mieli nadzieję w Mesjaszu, który miał przyjść – a my mamy Mesjasza, Zbawiciela który już przyszedł! I nigdy nas nie opuści!

 

Wyobraź sobie, że idziesz ulicą z Arnoldem Sz. – bałbyś się czegokolwiek?? A to przecież tylko aktor, który gra twardziela

- a gdy uświadomisz sobie, że idziesz z SAMYM JEZUSEM?! Nawet jeśli jesteś samotny, biedny, głodny, smutny – NIE MASZ SIĘ CZEGO BAĆ, BO ON JEST Z TOBĄ!

 

Prawdziwi chrześcijanie potrafią brzmieć naprawdę dziwnie w uszach świata. Np. okazuje się, że człowiek ma raka. Zwykle reaguje z rozpaczą, przerażeniem. A prawdziwy chrześcijanin co robi? Chwali Pana! Bo dobrze wie, że Bóg jest w stanie każde wydarzenie zmienić w błogosławieństwo!

 

Nasz Bóg nas kocha, umarł za nas – WIĘC CZEGO MAMY SIĘ OBAWIAĆ?

 

Św. Paweł w więzieniu – wrzucili go do najgłębszej, najciemniejszej części więzienia, był pobity, odarty z ubrań, miał ręce i nogi w łańcuchach – i ten szalony chrześcijanin zaczął śpiewać! I kajdany opadły!

 

W psalmach Bóg zapewnia nas, że Jego miłość do nas się nie kończy, jest wieczna – jeśli żyjesz obawami to znaczy, że w to nie wierzysz! A On przecież nie zostawi Cię samego w żadnej trudności, żadnym problemie!

 

Dobrą stroną starzenia się jest możliwość popatrzenia wstecz by dostrzec jak Bóg w ciągu życia nieustannie przemieniał złe wydarzenia w błogosławieństwa

-- tak jak w historii Józefa sprzedanego przez własnych braci

 

Matka Teresa brała udział w jakimś synodzie biskupów i tam wymyślili, że będą jej co miesiąc wysyłać czek na 10 tys. dolarów. Ona jednak powiedziała, że nie może go przyjąć. Dlaczego? „Bo do tej pory całą swoją ufność pokładałam w Jezusie. A jeśli będę co miesiąc otrzymywać od was czek, to część mojej ufności siłą rzeczy zacznę pokładać właśnie w tym”.

-- możesz zaufać Bogu! Możesz zawsze na Niego liczyć! Możesz powiedzieć z całą pewnością: Mam Boga, który NIGDY MNIE NIE ZAWIEDZIE!

 

Definicja nadziei: oczekiwanie z niezachwianą pewnością i doskonałym spokojem na wypełnienie się Bożych obietnic – Bóg jest zawsze wierny swoim obietnicom! Jeśli coś Ci obieca – z pewnością to dostaniesz

 

Św. Paweł mówi o cierpliwym oczekiwaniu na wypełnienie obietnic – nieraz jest tak, że Bóg obiecuje, ale przez pewien czas pozostawia nas w oczekiwaniu, a my byśmy chcieli, żeby On działał jak automat z Coca-Colą – że wrzucamy monetę i wyskakuje to, co chcieliśmy

 

Ale Bóg jest Bogiem i robi wszystko na swój sposób! Chce wypróbować naszą nadzieję i dlatego czasem zmusza nas do czekania!

-- św. Monika czekała 30 lat na nawrócenie swojego syna – i Bóg odpowiedział na jej prośby – ale jak! Św. Augustyn został jednym z największych świętych w historii!

 

Nie mówię ci, że nie będziesz miał problemów i burz – ale jeśli będziesz szedł z nadzieją to przejdziesz przez nie w dobrym stanie!

 

Jezioro Galilejskie – jest bardzo duże, z jednego brzegu nie widać drugiego – wyobraź sobie więc burzę i porywisty wiatr podczas gdy ty jesteś na środku tego jeziora! Apostołowie tak bali się o swoje życie, że zapomnieli, że z nimi w łodzi był Jezus!

-- oni byli przerażeni a On? Spokojnie sobie spał

 
Jezus to Emmanuel – Bóg z nami
 

Pamiętaj o 4 zasadach, które pozwolą ci żyć według nadziei:

 
  1. Nie zapowiadaj przyjścia złych rzeczy
 

 - Reader’s Digest: lekarze odkryli, że najlepszym lekarstwem jest oczekiwać tego co najlepsze, najlepszym lekarstwem jest NADZIEJA --> ale powinieneś w to uwierzyć nie dlatego, że tak napisali w amerykańskiej gazecie, ale dlatego, że znasz Jezusa i masz pewność, że twoje jutra będą dobre!

 
  1. Nie staraj się udowodnić, że twoje jutro będzie złe, ponieważ wczoraj było złe
 

- Wczorajszy dzień również nie był złem ponieważ wierzysz w Jezusa i w to, że On każde trudne wydarzenie zmienia w błogosławieństwo dla ciebie

 
  1. Nie postępuj z Bogiem w taki sposób: Boże, mam problemy. Zrób coś z nimi –daję Ci czas do wtorku do 15:00
 

- Nie rób tak z prostego powodu – Bóg nie nosi zegarka! On odpowie na Twoje modlitwy, ale w swoim czasie

 

Pewien człowiek miał sen. Śniło mu się, że trafił do wielkiego pomieszczenia wypełnionego po sam sufit pięknie zapakowanymi paczkami, w różnych kolorach i rozmiarach. I wtedy podszedł ktoś do niego i zaczął tłumaczyć: to są potrzeby ludzi, na które Bóg odpowiedział od razu, gdy tylko usłyszał modlitwę, ale zastrzegł, żeby dostarczyć je dopiero w momencie, który On wskaże. Niestety, te paczki nigdy nie trafiły do adresatów, ponieważ zanim ten czas nadszedł oni zdążyli już stracić nadzieję

 

Poczekaj 5 minut dłużej, a otrzymasz błogosławieństwo – Bóg nigdy nie zawodzi!

 

Inna historia - ojciec wybrał się na spacer z dwiema małymi córeczkami. W pewnym momencie one zobaczyły lalkę na wystawie sklepowej i zaczęły prosić, by ojciec kupił im tę lalkę. Tata powiedział: ok, ale dziś jest Niedziela, sklep zamknięty. Kupię, ale w tygodniu. Minął poniedziałek. We wtorek jedna z dziewczynek uderzyła w ryk: taaaatooooo, nie kupiłeś mi laaaaaaalkiiiiiiiii!!!!!!!! Druga natomiast wdrapała mu się na kolana i dała buziaka. On pyta: za co to? Ona: bo jesteś najlepszym tatą na świecie… po czym uśmiechając się (tak jak to małe dziewczynki potrafią, zwłaszcza, gdy czegoś chcą), dodała: Taaaatoooo? Laaaalkaaaa…

To jest właściwa postawa nadziei – wierzymy danym nam obietnicom!

 
  1. Modlitwa
 

Kiedy uderza w ciebie burza, kiedy wydaje ci się, że zaraz wpadniesz do wody: powiedz tych 7 słów. Jest ponadto 7 sposobów wypowiedzenia ich

 

I AM ALRIGHT. JESUS IS WITH ME.

 

Jeśli On daje Ci zadanie, daje też narzędzie. Jeśli powierza co misję da ci wszystko czego potrzebujesz, żeby jej sprostać

 
Miej wiarę!
Miej miłość!
Miej nadzieję!
 

Nigdy nie będziesz pozostawiony sam sobie!

 
I MIEJ WSPANIAŁE JUTRO!
 

Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: